Acta Scientiarum Polonorum
Silvarum Colendarum Ratio et Industria Lignaria

ISSN:1644-0722, e-ISSN:2450-7997

Acta Scientiarum Polonorum Logo
English     Język polski
Artykuły
Punktacja czasopisma
Bazy indeksujące:
Creative Commons licence CC BY-NC (Attribution-NonCommercial)
Issue 22 (4) 2023 strony:

Robert Korzeniewicz

Katedra Hodowli Lasu, Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego
7
1A,
6
0-
6

2

5
Poznań

Co zamiast glifosatu w jesiennym zwalczaniu odrośli czeremchy amerykańskiej?

słowa kluczowe: gatunki inwazyjne, czeremcha amerykańska, hodowla lasu, praktyka leśna, ochrona roślin, herbicydy
streszczenie:

Wstęp. Czeremcha amerykańska jest gatunkiem inwazyjnym, którego zwalczanie w uprawach leśnych i drzewostanach nastręcza trudności. Jedną z przyjętych metod zwalczania tego gatunku jest oprysk odrośli czeremchy herbicydami. Najpopularniejsze dopuszczone do zwalczania chwastów w leśnictwie herbicydy bazują na wykorzystaniu glifosatu jako substancji aktywnej. Ograniczenia w stosowaniu herbicydów zawierających w składzie tę substancję oraz ryzyko ich wycofania z rynku, zachęcają do poszukiwania alternatywnych preparatów dedykowanych do zwalczania czeremchy amerykańskiej.

Cel badań i metody. Celem badań była ocena możliwości jesiennego zwalczania odrośli czeremchy amerykańskiej za pomocą wybranych herbicydów zaliczonych do trzech grup działania według klasyfikacji HRAC (Herbicide Resistance Action Committee). Założono, że herbicydy zastosowane do jesiennego oprysku odrośli będą charakteryzowały się zbliżoną skutecznością do powszechnie stosowanego w zwalczaniu czeremchy amerykańskiej preparatu, który bazuje na substancji czynnej w postaci soli glifosatu. Badania przeprowadzono na terenie Nadleśnictwa Podanin, na powierzchni pod okapem drzewostanu sosnowego z łanowo występującą czeremchą amerykańską powstałą z odrośli.

Wyniki. Ustalono, że zastosowane herbicydy charakteryzują się podobną lub nieco niższą skutecznością w zwalczaniu odrośli czeremchy w porównaniu do herbicydu zawierającego w składzie glifosat.

Podsumowanie. Istnieje możliwość zastąpienia stosowanych w leśnictwie do chemicznego zwalczania czeremchy amerykańskiej herbicydów zawierających w składzie sole glifosatu. Ryzyko zakazu stosowania na terenie Unii Europejskiej herbicydów z substancją czynną w postaci glifosatu powinno doprowadzić do wyłonienia alternatywnych środków ochrony roślin bezpiecznych dla ludzi i środowiska, a skutecznie zwalczających gatunek o wysokim potencjale inwazyjności.

https://doi.org/10.17306/J.AFW.2023.4.

For citation:

MLA Korzeniewicz, Robert. "Co zamiast glifosatu w jesiennym zwalczaniu odrośli czeremchy amerykańskiej? [What instead of glyphosate in autumn control of black cherry regrowth?]." Acta Sci.Pol. Silv. 22.4 (2023): . https://doi.org/10.17306/J.AFW.2023.4.
APA Korzeniewicz, R. (2023). Co zamiast glifosatu w jesiennym zwalczaniu odrośli czeremchy amerykańskiej? [What instead of glyphosate in autumn control of black cherry regrowth?]. Acta Sci.Pol. Silv. 22 (4), https://doi.org/10.17306/J.AFW.2023.4.
ISO 690 KORZENIEWICZ, Robert. Co zamiast glifosatu w jesiennym zwalczaniu odrośli czeremchy amerykańskiej? [What instead of glyphosate in autumn control of black cherry regrowth?]. Acta Sci.Pol. Silv., 2023, 22.4: . https://doi.org/10.17306/J.AFW.2023.4.
Abstract in english:
https://www.forestry.actapol.net/volume22/issue4/abstract-16.html